Jak si zařídit ložnici vašich snů?

Každý z nás touží po ložnici, kde se bude spát jako v pohádce. Spánkem totiž strávíme téměř třetinu našeho života, a proto velice záleží na tom, abychom spali v prostředí, kde se budeme cítit pohodlně a bezpečně. Máme pár tipů na to, jak z vaší ložnice vykouzlit za pomoci malých úprav hotový palác relaxace a odpočinku.

Ložnice je místností, která dělá z domova bezpečné útočiště, kam se vždy po náročném dni rádi vracíme. Měla by proto být zařízená tak, aby maximálně uspokojovala naše potřeby a abychom v ní vždy našli klid, který je v dnešní době tak vzácný. V následujícím článku vás seznámíme se základními principy, kterými byste se při pořizování nábytku do ložnice měli řídit a přidáme navíc i tipy, jak si místo pro nerušený spánek ještě více zútulnit.

Stavte na pevných základech

Základem zdravého a pohodlného spánku je samozřejmě postel. Tu nemůžeme v článku o ložnici opomenout. Jaká by tedy postel měla být?

Postel by měla být prostorově dostačující, a to jak co se týče délky, tak i šířky. V úvahu berte rozměry své ložnice a jaký potřebujete při spaní prostor. Někdo se rád tulí ke své partnerce či partnerovi a běžná dvoulůžková postel se šířkou 160 cm je pro něj tím pravým, u někoho je ale zapotřebí sáhnout po manželské posteli se šířkou 200 a více centimetrů. Zejména ti, kterým se do postele nastěhoval pes, kočka nebo děti by mohli vyprávět.

Postel pro celou rodinu

Velkou roli hraje i výška postele. Ta se většinou pohybuje v rozmezí od 30 cm u běžných postelí a až do 45 cm od země u postelí s úložným prostorem. Starší osoby se sníženou možností pohybu ocení vyvýšené postele pro seniory, které umožňují pohodlné vstávání i ulehnutí. Tyto postele mají rám až do výše 55 cm od země.

Důležitým parametrem při výběru je také typ postele. Vybírat si můžete z postelí tzv. boxspringových postelí a nebo postelí s rámem z masivu či z dřevotřísky.

To, jakou postel si vyberete záleží čistě na vašich preferencích. Nezbytné je ovšem, aby vám poskytovala příjemné zázemí a nerušila spánek například vrzáním.

O výběru postele jsme se do detailu rozepsali v článku Jak vybrat správnou postel.

Nedílnou součástí každé postele je matrace a rošt. U boxsprignových postelí a válend jsou matrace přímo součástí postele a nejde je tak snadno vyměnit, jako je tomu u postelí s rámem. Proto se vyplatí být při výběru velmi obezřetní.

Správně zvolená matrace má přímý vliv na kvalitu spánku, ale i na to, jak se budeme po probuzení cítit. Pokud vás trápí bolesti zad a po ránu jste rozlámaní, s velkou pravděpodobností za to může nevyhovující matrace. Pokud se rozhodnete pro její výměnu, můžete být velmi příjemně překvapení, jak moc vám tato změna zlepšila život!

Více o tom, k tomuto tématu najdete v článku Jak vybrat správnou matraci a rošt.

Matrací ani postelí to být nemůže a přesto vás stále bolí záda? Zkontrolujte, zda za to nemůže třeba vaše kancelářská židle nebo křeslo. Tipy na to, jak vybrat nábytek, za který vám vaše páteř poděkuje najdete v článku Bolí vás záda? Jaký nábytek byste měli vyměnit?

Přidejte na útulnosti

I přesto, že by se v ložnici teplota měla pohybovat mezi 17 – 20°C, neměli byste se tu cítit jako v lednici. Příjemně hřejivý pocit vám pomohou navodit doplňky i dobře zvolené barvy.

Ideálními doplňky pro místnost ke spaní jsou zejména polštáře a polštářky a také hřejivé deky nebo plédy přes postel. Díky textilním doplňkům působí místnost příjemně zabydleně a člověk se v ní cítí o poznání lépe.

Heboučké polštáře pro útulnou ložnici

Při výběru textilií do ložnice raději volte jednobarevné látky a tlumenější barvy. Nechcete tu mít nic, co by vás rozptylovalo a před spánkem příliš zaměstnávalo roztěkanou mysl. Vhodné jsou zemité barvy jako kávová, tmavě šedá či olivová zelená, ale zase pozor na to, aby se nejednalo o chladné odstíny. Vždy je zkombinujte s nějakou teplejší barvou. Za pomocí odstínů hořčičné, temně zelené nebo bordó můžete do místnosti dodat hřejivé tóny.

Nábytek do ložnice slaďte v jednotném provedení, ať není každý kus jiný. I to by vás mohlo před spaním nepříjemně rozhodit. Dle prostorových možností volte nábytek, který vám nebude bránit v plynulém pohybu po pokoji. V ložnici je totiž v noci tma a pokud by se vám při cestě na toaletu nebo do kuchyně postavila do cesty komoda nebo otevřené dveře šatní skříně, mohl by z toho být malér.

Šatní skříň se zrcadlem, nebo bez? Tato otázka stále na počátku mnoha partnerských hádek. Pokud se vyhádat nechcete, inspirujte se článkem v magazínu Můj domov.

Vylaďte detaily

Jak už bylo řečeno, v ložnici by se měl počet rušivých elementů rovnat nule. To ale neznamená, že zanevřete na doplňky, které dělají domov domovem.

Inspirace na romantickou ložnici

V ložnici je například místo pro nápadité koberečky k posteli, nejrůznější typy designových lampiček či vkusná a uklidňující umělecká díla na zeď. Vždy při umístění nové věci do ložnice myslete na to, jestli ladí s celkovou náladou pokoje a s ostatním vybavením.

S výběrem nábytku do ložnice i do jakékoliv jiné místnosti vašeho bytu vám v Kasvo.cz rádi poradíme. Stačí se nám ozvat na tel. číslo +420 572 111 0­02 nebo nám napsat na e-mail podpora@kasvo.cz

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Jednolůžka jsou vhodná pro všechny, kteří hledají klidný a ničím neru... Prohlédnout zboží →
Existují dva důvody ke koupi dvoulůžkové postele. Buďto hledáte místo... Prohlédnout zboží →