Bolí vás záda? Jaký nábytek byste měli vyměnit?

V průběhu lidského života se setkáváme s bolestí v nejrůznějších formách. Mezi tu vůbec nejčastější patří rozhodně bolest zad. Dobrou zprávou je, že k tomu, aby vás záda nebolela stačí často jen upravit vybavení domácnosti!

S větší či menší bolestí zad se v produktivním věku potýká většina světové populace. Tento nepříjemný zdravotní problém trápí jak lidi se sedavým zaměstnáním s nedostatkem přirozeného pohybu, tak i osoby, které se živí manuálně. Na vině je často nezdravý životní styl, stres, přetěžování svalů, které obepínají páteř a v neposlední řadě může za bolestí zad stát i nevhodný nábytek v domácnosti. S tím, na co se zaměřit, a co vyměnit za ergonomičtější variantu vám na Kasvo.cz naštěstí umíme poradit!

Jak bolesti zad předcházet a na výběr jakého nábytku si dát pozor?

Odhalit viníka bolesti zad je někdy velmi snadné, ale někdy je potřeba zahrát si trošku na detektiva a popřemýšlet nad problémem komplexně:

  • Víte, v jakých situacích či částech dnech je bolest nejhorší?
  • Řešili už jste podobné obtíže v minulosti s lékařem či fyzioterapeutem?
  • Došlo ke zhoršení bolesti nárazově nebo už trvá delší dobu?

Odpovědi na tyto otázky mohou napovědět, zda se jedná jen o něco vážnějšího nebo zda by vám mohla ulevit pouhá změna domácího vybavení, abyste se cítili lépe.

Pojďme se na jednotlivá problematická místa domácnosti podívat detailněji a popsat si, čemu se při do budoucna při nákupu vyvarovat:

– Postel

Víte o tom, že člověk stráví až ⅓ života spánkem? Při spánku dochází při něm k regeneraci orgánů, látkové výměně a kvalitní spánek příznivě ovlivňuje i naši psychiku. Lůžko by tedy mělo být klidným a pohodlným útočištěm, kde na konci dne budeme moci hodit všechny starosti za hlavu a nechat tělo odpočívat. Na výběru nábytku do ložnice záleží více, než by se mohlo zdát.

Jak vybrat matraci, aby z ní nebolela záda?

Bolesti zad pramení často z toho, že máme příliš měkkou nebo tvrdou matraci, která neposkytuje naší páteři adekvátní podporu. Budíme se pak rozlámaní, bez energie a bez nálady.

bolavá záda a kvalitní matrace

Matraci byste z hygienických důvodů měli měnit každých 8 – 10 let za novou. Nejen, že se v ní hromadí roztoči a bakterie, ale také je na nejvíce namáhaných místech proleželá a ztrácí svoji pružnost. Při pořizování nové matrace si ji vždy raději osobně vyzkoušejte. Pokud budete pořizovat matraci pro každodenní spaní, rozhodně investujte do vícezónové matrace z kvalitní studené či paměťové pěny.

Rošt – základ zdravého spánku

Mnoho lidí také při výběru postele šetří na roštu, který matraci podpírá, a i to se může za pár let projevit. Při absenci kvalitního roštu nebude matrace „dýchat”, bude se v ní hromadit vlhkost, která je živnou půdou pro bakterie a plísně, takže vás kromě bolavých zad mohou potrápit také alergie či kožní problémy. Kromě toho rošt prodlužuje životnost matrace a podpírá ji po celé její délce, a tím dochází k rovnoměrnému rozložení váhy. Nemáte tak pocit, že spíte na tvrdé desce nebo naopak, že se během spánku propadáte. Pokud si chcete dopřát opravdu maximální pohodlí, vybavte vše lůžko polohovacím roštem s možností upravit si výšku podpěry hlavy či nohou.

Více o tom, jak vybrat kvalitní matraci a rošt najdete v článku v magazínu Můj domov.

Rám postele, na který se můžete spolehnout

Posledním, ale i tak velmi důležitým komponentem postele, je pochopitelně její rám. I on má na kvalitu spánku, potažmo na stav vašich zad vliv. Rám postele by měl být pevný, dostatečně dlouhý a v minimální výšce 30 cm od země. Pro pohodlné vstávání ale spíše doporučujeme zvolit postelový rám s vyšší výškou. Optimální je výška postele v rozmezí 40 – 50 cm, ale senioři nebo osoby s problémy s pohybovým aparátem si klidně mohou dopřát i postel s výškou 60 cm a více. Jako postele pro seniory jsou zejména vhodné tzv. boxspringové či americké postele. Vstávání i uléhání do takto vysoké postele je velmi komfortní a nedochází při něm k přetížení bederní páteře a břišních svalů.

– Sedací souprava & křeslo

Sedací nábytek v obývacím pokoji je přímo určený k relaxaci a odpočinku, tak proč jste vždycky z povalování u televize nebo u knížky tak rozlámaní?

bolavá záda a pohovka

Pravděpodobně jste si pořídili nábytek, který je sice pěkný na pohled, ale není vhodný pro dlouhodobé zdravé sezení. Jestliže je sedačka středobodem vašeho domácího vesmíru, pak by měla splňovat alespoň základní parametry pro pohodlí.

Při výběru si všímejte zejména těch věcí:

Jak hluboký je sedák? Pro zdravé a pohodlné posezení by neměl být ani hluboký, ani příliš mělký. Jak vysoké je opěradlo? Při sezení by mělo být možné alespoň na některých místech si opřít hlavu. Ideální jsou vyvýšené nastavitelné podhlavníky. Má sedačka boční opěrky na ruce? Pokud ne, lze opěrky rukou nahradit třeba polštářky. Jak tvrdý je sedák? Posezení na sedačce by nemělo být ani příliš tvrdé, ani měkké.

V článku na našem blogu si můžete přečíst, jak se vyvarovat 3 nejčastějších chyb při výběru sedačky.

křesla platí podobná pravidla jako u sedací soupravy. I to by mělo být spíše vyšší, aby umožňovalo snadné vstávání a mělo by mít opěrku, aby se při sezení zbytečně nepřetěžovala krční páteř a trapézy. Pro opření rukou jsou vhodné opěrky a pro ještě větší pohodlí je ke křeslu vhodné pořídit i podnožku nebo taburet.

– Vybavení domácí kanceláře

O tom, jak se má správně sedět u počítače, toho již bylo napsáno mnoho. I u nás na blogu najdete tipy na to, jak si optimalizovat svou domácí kancelář v článku Pracujete z domova? Vybavte si svou kancelář ergonomicky!

Základem je pohodlná, ergonomická a správně nastavená kancelářská židle. Důležitá je zejména nastavitelná výška sedáku. Pokud byste seděli příliš nízko, neprospívá to kyčelním kloubům, v případě, že sedíte vysoko, jsou zase utlačované žíly a nedochází ke správnému prokrvení dolních končetin. Pro pohodlí beder si pak určitě do domácí pracovny pořiďte židli s nastavitelnou opěrkou a dostatečným polstrováním spodní části, aby bylo možné pohodlné opření. U stolu seďte rovně s uvolněnými rameny a mírně podsazenou pánví. Nohy mějte pokrčené v pravém úhlu opřené o zem, případně opřené o nožní podložku pod kancelářský stůl.

bolavá záda z kancelářské práce

U židle do kanceláře je vhodné myslet i na to, aby byla vyrobená z prodyšného materiálu.

Kromě kancelářské židle zkontrolujte i to, zda máte vhodnou výšku pracovního stolu. Pro ženy je doporučovaná výška 60 – 65 cm, u mužů by měla být deska pracovního stolu ve výšce 70 – 80 cm.

Jisté je, že sedavý způsob života lidskému organismus moc neprospívá a je nutné si práci u počítače kompenzovat pravidelným pohybem!

S výběrem nábytku, který nezatíží vaše záda, ani vaši peněženku se s důvěrou můžete obrátit na Kasvo.cz. Jsme tu pro vás v našich 15 kamenných prodejnách i na telefonním čísle 572 111 002. In­spiraci a zajímavé tipy najdete také na naší facebookové stránce KASVO nábytek.

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Bez kvalitního matrace se budete probouzet jako byste spali na starém... Prohlédnout zboží →
Bez kvalitního roštu se budete probouzet jako byste spali na starém ot... Prohlédnout zboží →