Jak vybrat správnou postel?

Dominantou každé ložnice je prostorná a krásná postel. Aby se však zasloužila o váš pohodlný a zdravý spánek, myslete při jejím výběru nejen na vzhled, ale také na kvalitu zpracování rámu, rozměry a funkčnost.

Čím větší, tím lepší

Pokud máte ložnici velkorysých rozměrů, nehleďte na každý centimetr a dopřejte svému tělu dostatečně velkou postel. Pokud obýváte postel dva, věřte, že dostatek prostoru oceníte doslova dvojnásob. Jedna ze zásad zdravého spaní říká, že správná délka rámu by měla být minimálně o 20–30 cm delší, než je výška spáče. Striktně se jí držet nemusíte, ale ani ji úplně nepřehlížejte.

Čím vyšší, tím (s přibývajícími léty) pohodlnější

V mládí je každé tělo jako proutek. S vyšším věkem však pružnost z těla pomalu odchází. Aby se vám z postele v každém věku vstávalo a uléhávalo dobře, vybírejte takovou, která je vyšší. Standardní výška lehací plochy bývá cca 50 cm od podlahy.

S úložným prostorem? Nebo bez?

Postel s úložným prostorem je praktická, je-li vaše ložnice co do prostoru skromnější. V takovém případě vám každý další úložný prostor přijde vhod. Postelí bez úložného prostoru sice přicházíte o praktičnost, přesto má i takový typ nespornou výhodu – prospívá kvalitě spánku. Volným prostorem pod postelí může plynule proudit vzduch, což napomáhá správnému odvětrávání matrace.

Postel s čelem pro pohodlné lenošení

Možná si říkáte, že je čelo postele zbytečné, protože zakrývá zeď. Pokud si ale rádi v posteli čtete anebo sledujete televizi, s čelem postele se vám bude relaxovat mnohem pohodlněji.

spacer