Jak vybrat správnou postel?

Dominantou každé ložnice je prostorná a krásná postel. Aby se však zasloužila o váš pohodlný a zdravý spánek, myslete při jejím výběru nejen na vzhled, ale také na kvalitu zpracování rámu, rozměry, funkčnost a další aspekty.

Pro koho je postel určena?

Zjednodušeně můžeme postele dle určení rozdělit na:

  • dětské postele
  • postele pro dospělého člověka
  • postele pro seniory

Dětské postele se oproti „dospěláckým“ nijak zásadně neliší. Mají podobné rozměry a vlastnosti. Určitě se však při nich nevyplatí šetřit. Protože děti rostou a jejich tělo se vyvíjí, doporučujeme postele ergonomické a ideálně s kvalitní matrací. Pro větší počet dětí jsou typické a užitečné patrové postele.

V mládí je každé tělo jako proutek. S vyšším věkem však pružnost z těla pomalu odchází. Aby se vám z postele v každém věku vstávalo a uléhávalo dobře, vybírejte takovou, která je vyšší. Postele pro seniory mají standardní výšku lehací plochy cca 50 cm od podlahy a víš. Pro jednodušší vstávání zvolte také vyšší matrac.

Čím větší, tím lepší

Prošli jsme si výšku postel, ale co šířka? Pokud máte ložnici velkorysých rozměrů, nehleďte na každý centimetr a dopřejte svému tělu dostatečně velkou postel. Jestliže obýváte postel dva, věřte, že dostatek prostoru oceníte doslova dvojnásob. Manželské postele jsou pro dvojici jako stvořené, klidně se však na ní může válet a užívat pohodu i jednotlivec. A na vyvýšených manželských postelích se budete skutečně cítit, jako král.

Samozřejmě, ne každý potřebuje postel pro dva. Jednolůžkové postele jsou stejně kvalitní a zaberou mnohem méně místa. Jedna ze zásad zdravého spaní říká, že správná délka rámu by měla být minimálně o 20–30 cm delší, než je výška spáče. Striktně se jí držet nemusíte, ale ani ji úplně nepřehlížejte.

S úložným prostorem? Nebo bez?

Postel s úložným prostorem je praktická, je-li vaše ložnice co do prostoru skromnější. V takovém případě vám každý další úložný prostor přijde vhod. Postelí bez úložného prostoru sice přicházíte o praktičnost, přesto má i takový typ nespornou výhodu – prospívá kvalitě spánku. Volným prostorem pod postelí může plynule proudit vzduch, což napomáhá správnému odvětrávání matrace.

Manželské postele s úložným prostorem hodně vezmou, ale hodně taky dají. Uložíte pod ně kufry, nadbytečný nábytek nebo hračky. Válendy jsou určeny spíš pro hosty a příležitostné spaní. Ztracený prostor proto oproti klasice zamrzí trochu víc. Vyvážít ho dokážete válendami s úložným prostorem.

Jaké jsou výhody a nevýhody různých materiálů?

Slovník: (Lamino) lLaminoLamino někdy označované Slovník: (LTD) lLaminoLamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro Slovník: (lamino) lLaminoLamino někdy označované Slovník: (LTD) lLaminoLamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.Lamino

Základem postelí z Slovník: (lamina) lLaminoLamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.lamina je většinou dřevotříska, která je zalaminovaná fólií s dezénem dřeva. Její výhodou je nízká cena a snadná údržba. Nevýhodou je méně kvalitní materiál, který se snadněji poškodí.

Dřevo

Nazýváme také postele z masivu. Obecnou výhodou je vyšší kvalita oproti laminovaným postelím. Milovníci přírody a skandinávské estetiky jednoznačně ocení design a vůni dřeva. Při výběru rozlišujte měkké a tvrdé dřevo. Měkké dřevo (borovice, smrk) hůř odolává přirozenému působení okolí, jako teplota nebo vlhkost. Tvrdší je velmi odolné, má tedy delší životní cyklus.

Čalounění

Výhodou čalouněných postelí je jejich různorodost. Obvykle jsou potaženy kůží, eko kůží nebo textílií. Také konstrukce postelí se velice často liší, takže určitě nenarazíte na limity týkající se designu a možností přizpůsobení vašemu obydlí.

Podívejte se například na čalouněnou postel 120×200. Opačným pólem je fakt, že postele se mohou stát domovem nepříjemných škůdců. Nejsou tedy vhodné pro alergiky a jejich údržba je oproti dřevu a laminu komplikovanější.

Postel s čelem pro pohodlné lenošení ve správné barvě

Možná si říkáte, že je čelo postele zbytečné, protože zakrývá zeď. Pokud si ale rádi v posteli čtete nebo sledujete televizi, s čelem postele se vám bude relaxovat mnohem pohodlněji.

Relaxace není relaxací, pokud se nám naše okolí nelíbí. Na někoho mohou působit černé postele depresivně, jiný si v nich libuje. Bílé postele jsou věčnou klasikou, která prosvětlí pokoj a rozzáří váš den.

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Jednolůžka jsou vhodná pro všechny, kteří hledají klidný a ničím neru... Prohlédnout zboží →
Existují dva důvody ke koupi dvoulůžkové postele. Buďto hledáte místo... Prohlédnout zboží →