Jak vybrat správnou kuchyň?

Ani sebelepší kuchyňská linka vás vařit nenaučí. Může vás ale inspirovat natolik, že dostanete na vaření konečně chuť. Zařiďte si ji proto tak, aby se vám líbila, aby vás neotravovalo to či ono a abyste i čaj vařili s chutí.

Při výběru se v prvé řadě ohlížejte na své finanční možnosti a zvyky. Kuchyňské linky na míru jsou sice luxusní, ale také poměrně drahou záležitostí. Dostupnějším řešením jsou sériové kuchyňské sestavy, kterým v žádném případě nechybí styl či funkční prvky. Podívejme se spolu na to, jaké základní aspekty řešit při výběru.

Umístění

Kuchyňská linka patří logicky do….kuchyně. Dle filozofie Feng Shui by neměla být blízko hlavního vchodu, ani naproti schodišti nebo pod ložnicí. Ideál představuje střed bytu. Ne vždy však sháníme linku do domu či bytu. V naší nabídce jsou také kuchyňské linky na chalupu. Většinou jsou menší a útulnější.

Tvar a prostor v kuchyňské lince

Veliká kuchyně a nedostatek místa – to dohromady nejde. Ze začátku se proto zamyslete, jak velký prostor v bytě si můžete dovolit zabrat. Začneme netradičně od toho největšího. U kuchyňských linek ve tvaru U se skutečně nemusíte obávat, že byste neměli kde krájet zeleninu. Poskytují dostatek prostoru, dostáváme se však do vyšších cenových hladin. Výhodou kuchyň ve tvaru L je, že i když jsou pořád docela velké, dokážete je umístit do rohu místnosti a tím prostor šetřit.

Věčnou klasikou, nalezenou ve většině domácností jsou rovné kuchyňské linky. Jsou nejmenší, ale svůj účel splní. Poskytují dostatek místa pro vaření, pečení, krájení a čištění a zároveň ho tolik nevezmou. Navíc si můžete vybrat jejich délku. Do malého bytu doporučujeme spíš něco menšího, například kuchyňskou linku 180 cm. Větší domácnosti mohou přidat 1 metr a zaobstarat si kuchyňskou linku o velikosti 280 cm.

Materiál na kuchyňské lince

Základem je kuchyňská pracovní deska, přičemž výhody a nevýhody materiálu se liší:

  • Dřevěná kuchyňská deska – odolná, vydrží dlouho a je příjemná na dotyk. Nutná je však pečlivá údržba a snadno se poškodí ostrým předmětem
  • Kamenná kuchyňská deska – odolná proti poškrábání, vysokým teplotám a mastnotě, ale velmi drahá
  • Kovová kuchyňská deska – odolná vůči vysokým teplotám, ale lehce se poškrábe
  • Skleněná kuchyňská linka – moderní, působí stylově, ale kvůli otiskům je nutné o ni častěji pečovat
  • Keramická kuchyňská linka – dokáže imitovat kov, mramor i beton a snadno se udržuje. Jedná se ale o relativně křehký materiál
  • Vrstvená kuchyňská linka – výhodou je velký výběr dekorů a barev. Patří mezi levnější varianty, proto je hodně oblíbená
  • Laminátová kuchyňská linka – opět velký výběr vzorů a barev, jednoduché na výměnu a údržbu a nízké náklady.

Levnější varianta dvířek jsou laminátové nebo foliované. Použití dřeva z masivu vyjde finančně dráž. Úplně odlišnou alternativu představují dvířka vyrobené ze skla.

Systém zavírání

Ať jsou skříňky s výklopným či jiným systémem zavírání, každodenní používání bude pro kování a závěsy velkou prověrkou. Vybírejte kuchyň s dvířky, které budou mít tichý a měkký doraz a otevírání a zavíraní vám půjde hladce. Design kuchyně můžete dotvořit obkladem – například Lacobelem, což je obkladové barevné sklo, které je odolné a elegantní.

Jakou zvolit barvu kuchyňské desky?

Barvu zvolte tak, aby ladila s okolím. Pokud vlastníte samostatnou místnost, výběr barvy záleží od vašich preferencí. Moderním řešením je propojení kuchyně s obývákem. V tomto případě je vhodné respektovat barevnost obývací nebo jiné místnosti a přizpůsobit se.

Bílá kuchyňská linka je moderní a luxusní. Na někoho však dokáže působit nudně. Může se proto poohlédnout buď po lince ve vanilkové barvě nebo objevit šedou kuchyňskou linku. Všechny zmíněné kuchyně mají spíše světlejší a modernější odstíny. Pro toho, kdo potřebuje ladit do tmavé barvy, doporučujeme podívat se po přírodních barvách, jako například kuchyňské linky v dekoru olše.

Další aspekty a shrnutí

U kuchyně byste rozhodně neměli postrádat světlo. Dostatečného osvětlení pracovní desky docílíte například LED diodovými pásky, se kterými navíc kuchyni dodáte i pořádný šmrnc. Součástí sestavy osvětlení nebývá. Proto si jej budete muset dokoupit.

Pro pohodlnou přípravu jídel vybírejte kuchyň odpovídající a vám vyhovující výšky, tvaru a velikosti. Ideální je také pracovní deska z odolného materiálu a dostatek úložného prostoru a nejlépe s možností vestavbě spotřebičů. U kuchyňské linky hraje totiž každý centimetr velkou roli.

spacer