Triky, jak oživit čalouněný nábytek

Máte pocit, že váš oblíbený čalouněný nábytek má už svá nejlepší léta za sebou a je to na něm vidět? Nezoufejte, s malým úsilím mohou i letité potahy zazářit a i starší nábytek vám může dělat radost po dlouhá léta. Poradíme vám, jak na to!

Pokud jdete s dobou, pak jste jistě zaznamenali, že moderní není pořizovat bezhlavě nové a nové věci, ale spíše využívat to, co již máme nebo sáhnout po věcech, které už jinde už dosloužily, ale ještě mohou dostat druhou šanci. O čalouněném nábytku to platí také! Ne každé vybledlé křeslo nebo flekatá pohovka patří na skládku. Probudit je opět k životu je velmi snadné – stačí jen dodržovat pár jednoduchých pravidel správné péče o čalouněný nábytek.

Zachraňte, co můžete

U čalouněného nábytku platí stejně jako u lidského zdraví, že prevence je základ. Jednoduše řečeno – vyplatí se skvrnám na čalounění předcházet než pak řešit jejich odstranění. Snadným způsobem, jak gauč, křeslo či židli ochránit, je využít přehozu, deky nebo podsedáku, který překryje sedací část a zachytí většinu drobků a nečistot, které by na látce mohly způsobit pohromu. Deku lze navíc kdykoliv snadno vyprat a v případě, že by vás její barva nebo vzor můžete ji kdykoliv vyměnit za jinou. Váš interiér bude zase vypadat skvěle, a to s minimem úsilí.

zachraňte starý nábytek

I pokud budete svůj čalouněný nábytek chránit jak nejlépe umíte, skvrny se dříve nebo později objeví. Nejčastěji jde o skvrny od tekutin, jakými jsou červené víno, barevné limonády či fleky od marmelád, krémů, krve atd. Velkým rizikem pro čalouněný nábytek jsou v domácnosti zejména děti a domácí mazlíčci. Nicméně ani pokud zasáhneme hned, není třeba zoufat. Důležité je jednat v okamžiku, kdy se skvrna objeví. Důkladně ji pomocí suchého hadříku vysušte, případně zasypte solí a nechte chvilku působit. Pomoci může i žlučové mýdlo, které do potahu jemně vetřete a za pomoci vody skvrnu odstraníte.

Pravidelná údržba nad zlato

Mimo nezbytných čisticích intervencí v případě nehody je nutné čalounění věnovat pozornost i při pravidelném úklidu domácnosti. Ideální je alespoň jednou týdně čalounění vyluxovat klasickým vysavačem. Pokud jsou potahy ze sedačky či křesla sundat, pak je nezapomínejte občas vyprat a sedáky či polštářky pořádně vyklepat. Zbavíte je tak prachu a roztočů, kteří se v čalouní hromadí.

Pokud má vaše sedačka vyjímatelné sedáky, při pravidelném úklidu je vždy otočte o 180°. Zabráníte tak vzniku prosezených míst.

luxování čalounění

Svatá trojice čištění

Víte, že k tomu, abyste svou domácnost udrželi v čistotě, vám stačí pouze 3 suroviny? Těmi magickými ingrediencemi jsou ocet, jedlá soda a voda. V případě čalouněného nábytku se budou hodit také. Jedlá soda umí zbavit nábytek nepříjemného a zažraného zápachu. To přijde vhod, pokud je nábytek cítit kouřem nebo na něm zanechali svou pachovou stopu domácí mazlíčci. Použití sody pro odstranění pachu je snadné. Stačí jí potah posypat a nechat působit přes noc. Sodu pak ráno vysajete vysavačem a po nepříjemném pachu nejsou ani památky!

Ocet zase umí krásně oživit zašlé barvy. Stačí pouze sedačku, křeslo či pohovku důkladně otřít studeným roztokem octa a vody (150 ml bílého octa na 1 l studené vody). Houbičku vždy důkladně vyždímejte a otírejte pouze povrchovou tkaninu. Roztok se nesmí dostat do výplně čalouněného nábytku – mohly by zde vznikat plísně.

Použití octa se raději vyhněte u citlivých materiálů jakými jsou kůže, velur, samet či damašek (u starožitného nábytku).

Kdy povolat profesionály?

I přes veškerou snahu nábytek ochránit se může stát, že dojde k poškození potahu, na které budete krátcí. V tom případě je na čase obrátit se na úklidovou firmu, která se specializuje na čištění čalounění. U profesionálního čištění se můžete spolehnout na to, že se vašemu gauči, pohovce či lenošce dostane náležité a šetrné péče a bude po vyčištění téměř jako nová. Očistnou proceduru od odborníků můžete opakovat dle potřeby, ale pro nejlepší výsledky je vhodné hloubkové čištění provádět zhruba 1× za 1 – 2 roky. profesionální čištění nábytku

Nejhorší věcí, která může váš čalouněný nábytek potkat, je mechanické poškození potahu. K ošoupání, odření či natržení potahu může dojít běžným používáním, ale také v případě, že se ve vašem bytě pohybují mazlíčci s ostrými drápky nebo zkrátka nešťastnou náhodou. V případě běžného nábytku lze díru vyspravit jednoduchou záplatou v barvě potahu, pokud se jedná o cenný nebo starožitný kousek, je na místě obrátit se na čalouníka, který potah opraví, případně nahradí za zcela nový.

A co dělat v případě, kdy už potahu na vašem čalouněném nábytku nepomůže ani svěcená voda? Od toho jsme tu my! Na Kasvo.cz a v našich kamenných prodejnách najdete širokou nabídku nábytku s čalouněním i bez něj. S výběrem, objednávkou a s čímkoliv dalším vám rádi poradíme na tel. čísle +420 572 111 0­02 nebo na e-mailové adrese podpora@kasvo.cz.

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Požehnáním i prokletím sedací soupravy do U je její velikost. Pohodln... Prohlédnout zboží →
Praktické, pohodlné a použitelné téměř do každého prostoru. Takové js... Prohlédnout zboží →
Jednoduché, skladné, příjemně malé i hodně prostorné umí být rovné se... Prohlédnout zboží →
Pro přespání rodičů v malém bytě nebo pro návštěvy, které se rozhodnou... Prohlédnout zboží →
V každé domácnosti se najde spousta drobností, které se využívají jen... Prohlédnout zboží →
Rohové sedací soupravy zdaleka nemusíte umístit jen do rohu. Mnohé z ... Prohlédnout zboží →
Eko kůže, tedy náhražka pravé kůže vyrobená ze syntetického materiálu... Prohlédnout zboží →
Čalouněné pohovky jsou oblíbené a žádané. Proč? Snoubí v sobě pohodlí... Prohlédnout zboží →