Jak vybrat správnou válendu?

V čem se válenda liší od pohovky a postele?

Válendu můžeme vnímat, jako „něco mezi pohovkou a postelí”. S pohovkou má společnou možnost válení a lenošení. Na obě se dokážete kdykoliv jednoduše natáhnout a provozovat jednu z vašich oblíbených činností jako čtení, sledování televize nebo hraní her.

Rozdíl je v tom, že pohovka často slouží také jako designový doplněk interiéru a většinou ji nalezneme v obývacím pokoji. Zato válendu zpravidla umístíme do místnosti, která je menší a není tak na očích, jako studentský pokoj nebo pokoj pro hosty. A spíš než designový doplněk ji vnímáme jako praktického pomocníka.

A co mají válendy společné s postelemi? Je to jednoduché, na obou se vyspíte klidně i každý den. Rozdíl je v možnosti výběru matrace. Válendy se většinou prodávají už s matracemi a rošty, odpadá tedy zdlouhavý proces jejich výběru. Jsou proto přirozeně o něco levnější. Naopak postele skýtají nekonečné možnosti volby co nejvhodnější matrace a roštu. Pro specifické požadavky a zdravotní benefity tedy volte postele.

Umístění válendy

Pokud jste rozhodnutí dát válendě zelenou, dobře si změřte prostor, kam bude patřit. Některé z nich jsou s rohovým čelem, tedy počítejte i s tím, že vám válenda zabere část stěn. Čelo válendy by určitě nemělo zasahovat do okna nebo zakrývat topení. Nevypadá to dobře. A hlavně je to nepraktické.

Na vhodné umístění myslete i pokud půjdete do rozkládací válendy. Nemělo by se stát, že válendu se vám z kapacitních důvodů nepodaří rozložit, nebo zabere příliš mnoho prostoru, takže se v místnosti nebude dát hýbat.

Výbava a design válendy

V předešlé části jsme rozebírali fakt, že válenda si část prostoru ukrojí pro sebe. Naštěstí vám i část vrátí. Do válend s úložným prostorem schováte staré hračky, knihy nebo cokoliv, co se vám zrovna nehodí vystavovat v pokoji. Případně do nich uložíte deky a polštáře.

Jak už bylo zmíněno, vybrané kousky mají čelo nebo rohové čelo, které ocení kamarádi a známí. Stačí přidat několik polštářů, pohodlně se usadit a o čelo se opřít. V ležící poloze se nemusíte opírat o studenou stěnu – ochrání vás příjemné čelo. Dobře vám poslouží například válenda Amazonka.

Mnoho modelů válend nabízí volbu barvy i čalounění. Vybrat si tak můžete takovou, jakou si zamanete. Jestli to bude hnědá, zelená, červená nebo modrá válenda, to už je na vás.

spacer