Jak vybrat správnou sedací soupravu?

Sedací souprava má v obývacím pokoji stejnou moc jako postel v ložnici. Je prvkem, který dělá dojem. Je místem, kde nejčastěji relaxujete, pracujete, usazujete návštěvy anebo hrajete s rodinou karty. Je ale také prostorem, který užíváte den co den. A co z toho je pro vás nejdůležitější? Design, komfort nebo prostor? Když si sami pro sebe dokážete odpovědět, pak budete také vědět, na co první se při výběru správné sedací soupravy zaměřit. Hledisek je totiž hned několik.

Můžu si dovolit velkou sedací soupravu?

Na začátku je dobré zodpovědět si otázky:

 • Jak velký mám k dispozici prostor?
 • Jakou funkci bude sedačka plnit?
 • Kolik osob bude sedací soupravu využívat?
 • Kolik chci investovat?

Velikost sedací soupravy přizpůsobte prostoru obývacího pokoje. Malá sedačka je přirozeně vhodnější do menšího bytu. Její výběr je však specifický, proto jsme pro vás sepsali několik tipů, jak vybrat sedačku do malého bytu Když sedací souprava sedne do prostoru na milimetr přesně, prvotní nadšení vás může záhy opustit. Přijdete na to, že pár centimetrů volného místa navíc by se koneckonců šiklo. Proto se snažte, abyste k sedací soupravě měli pohodlný přístup.

I když domácnost obýváte pouze ve dvojici, nikde není psáno, že se nerozrostete, anebo se k vám nesejde větší počet lidí. Pokud to váš prostor unese, pořiďte si raději sedací soupravu s více než dvěma sedáky. Anebo k sedačce vyberte křeslo či taburet, který může posloužit jako další místo na sezení či odkládací stolek.

Opravdu velké sedací soupravy se skvěle vynímají v prostorných interiérech, je však třeba počítat s větší investicí. Odměnou je prostor, který hravě využije i početná rodina. Jestli však toužíte po "větším prostoru a máte rád své vlastní pohodlí, bude pro vás vhodnější varianta sedaček s křesly. Sedačky 3+1+1 se skládají z trojmístné sedačky a dvou samostatných křesel. Alternativu představují **sedací soupravy 3+2+1, s kterými ale bude „sólovat” jenom jedna osoba.

Jaký tvar sedačky je nejvhodnější do mého bytu?

Základní tvary sedacích souprav jsou:

 • rovné
 • rohové neboli ve tvaru L
 • ve tvaru U

Rovné sedací soupravy jsou často součástí zmíněných sedaček 3+2+1 nebo 3+1+1, prodáváme je však i samostatně. Většinou je můžete koupit se 2 až 4 sedáky. Jsou vhodné do menších prostor a výhodou je, že tolik nezavazí a jejich okolí dokážete doplnit jiným nábytkem, například konferenčním stolkem.

Ideálním a především praktickým řešením jsou rohové sedací soupravy – usadíte na ně více lidí, s taburetem i bez získáte prostor pro komfortní odpočinek v poloze ležmo. Hodí se do rohu místnosti, přičemž vybrat si můžete pravou nebo levou variantu. Ve velkém prostoru zase vynikne jejich design.

Sedací soupravy do U jsou samostatnou jednotkou a většinou k nim nepotřebujete kupovat křesla. Sedačky pojmou 5 a více lidí, radost z nich proto budou mít velké rodiny nebo časté návštěvy. Hodí se do velkých místností nebo mohou sloužit jako předěl mezi obývákem a kuchyní.

Konstrukce a potah

Konstrukci sedací soupravy nevidíme, ale je důležitá. Podle životnosti materiálu rozdělujeme na:

 • Kovová konstrukce – vhodná pro rozkládací sedačky, protože některé její části jsou mnohem víc namáhány
 • Dřevěná konstrukce (masiv) – má dlouhou životnost, sedačky jsou těžší
 • Konstrukce z dřevotřísky – lehká, jednoduché na přenos, méně odolné
 • Plastová konstrukce – vhodná do dětských pokojů nebo na občasné použití

Jedinou viditelnou částí jsou nožičky, které se někdy také vyrábějí z plastu – tento materiál ale úplně nedoporučujeme, protože dlouho nevydrží.

Naopak materiál potahu je z celé sedací soupravy vidět nejvíc. Nejde však jen o výzor, ale také o výdrž, pohodlnost a příjemnost a udržitelnost.

 • Kůže – luxusní dojem, lehká na údržbu, odolná, lepí se však na tělo a je drahá
 • Ekokůže – levnější varianta kůže, prodyšná a vhodná i pro alergiky, kratší životnost, než pravá kůže
 • Mikrovlákno – nejčastěji použitý materiál, působí luxusně a připomíná semišovou useň
 • Mikroplyš – pevný podklad a pevná vrchní vrstva je tvořena polyesterem, který je odolný proti ušpinění a lehce se čistí
 • Žinylka – příjemný tkaný potahový materiál, tvořen je bavlnou a polyesterem, cenově výhodný ale čištění není snadné
 • Mikrofáze – 100 % polyester, pevná a vysoce odolná, dostupnost barev a jednoduché čištění, nevýhodou je, že dotykem způsobujeme na povrchu mapy
 • Alcantra – nejodolnější materiál, který imituje semišovou kůži, je velmi drahý ale má extrémní životnost

Pro ty, kteří si rádi vybírají z velkého množství barev a hledají dostatečnou kvalitu za přijatelnou cenu doporučujeme čalouněné sedací soupravy. Kožené sedací soupravy okouzlí zákazníky, kteří chtějí luxus a nevadí jim si připlatit. Sedačky z ekokůže jsou vhodné do kanceláří nebo na občasné použití v domácnosti.

„Bonusová výbava”

Tuto část shrneme jednoduše: pokud chcete, aby vám sedačka prostor ne jen vzala, ale také dala, poohlédněte se po sedacích soupravách s úložným prostorem. A jestliže se na novém „miláčkovi” chcete někdy i prospat, pořiďte si rozkládací sedací soupravu. Jenom se ujistěte, že sedačka je dostatečně pohodlná a výsuvný mechanismus je jednoduchý a kvalitní.

Potřebuji designovou sedačku nebo moderní? A co barva?

Neposledním hlediskem je design sedací soupravy. Vaše nová sedací souprava se vzhledově může stát obdivovaným solitérem. V nabídce jsou však i takové, které svým vzhledem nerušeně zapadnou do prostředí obývacího pokoje.

Luxusní sedací soupravy jsou zpravidla dražší, v obýváku však svítí, jako klenot. Jsou potaženy dražšími materiály a mají pevnou konstrukci. Za svou cenu zkrátka dostanete luxus.

Naše moderní sedací soupravy jsou…moderní. Vyberete si je, pokud vám jde primárně o styl a hledáte něco extra. Modernost nerovná se nekvalita. Naopak, kvalitou překypují a ještě k tomu mají šmrnc.

Rustikální sedací soupravy naopak oslní vyznavače klasiky a tradice. Hodí se do luxusních zámků, stejně jako do útulných rodinných domečků s krbem. Nemůžeme si pomoct, ale za nás z nich atmosféra přímo čiší.

A stačí vybrat už jen barvu. Zelená, fialová, černá nebo bílá. Záleží od vašeho vkusu a cílového umístění. Sedačku byste měli sladit s ostatním nábytkem, případně ho doplnit. Její krásy tak oceníte ještě víc.

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Požehnáním i prokletím sedací soupravy do U je její velikost. Pohodln... Prohlédnout zboží →
Praktické, pohodlné a použitelné téměř do každého prostoru. Takové js... Prohlédnout zboží →
Jednoduché, skladné, příjemně malé i hodně prostorné umí být rovné se... Prohlédnout zboží →
Pro přespání rodičů v malém bytě nebo pro návštěvy, které se rozhodnou... Prohlédnout zboží →
V každé domácnosti se najde spousta drobností, které se využívají jen... Prohlédnout zboží →
Rohové sedací soupravy zdaleka nemusíte umístit jen do rohu. Mnohé z ... Prohlédnout zboží →
Eko kůže, tedy náhražka pravé kůže vyrobená ze syntetického materiálu... Prohlédnout zboží →
Čalouněné pohovky jsou oblíbené a žádané. Proč? Snoubí v sobě pohodlí... Prohlédnout zboží →