Jak vybrat správnou šatní skříň?

Možná si říkáte, že na výběru šatní skříně není nic těžkého. Protože nejdůležitější je, aby se vám vzhledově hodila do ložnice či šatny. Pouze design za kvalitou skříně ale nestojí. Stačí pomyslet na ráno, kdy otevřete skříň a místo uspořádaného oblečení se na vás vyhrne… všechno. Úsměv z tváře vám v momentě zmizí. Držte se 6 zásad. A koupíte správně.

Pravidlo č. 1 – vnitřní vybavení

Dříve nebo později uznáte, jak důležité i pohodlné je, aby sukně, pásek, blůza i svetr, tedy každý kus oblečení, měl své místo. Rychle najdete, co potřebujete a přitom obsah skříně nemusí skončit vzhůru nohama. Pečlivě si proto prohlédněte vnitřní vybavení – systémy, které skříň nabízí. Má tyč na pověšení ramínek? Dostatek širokých polic? Či výsuvných šuplíků? Představte si, jak byste své oblečení chtěli mít uspořádané a podle toho skříň volte. Samozřejmě u skříně do chodby se vaše představa vnitřního vybavení může třeba od ložnicové skříně lišit. Berte proto do úvahy jejich účel.

Pravidlo č. 2 – rozměry skříně

S vnitřním vybavením souvisí také rozměry skříně. Nemůžete si dovolit koupit širokou skříň, pokud na ni v místnosti nemáte dostatek prostoru. Jednoduché pravidlo zní: vybírejte tak, aby se ze skříně nestal nenáviděný kus nábytku, který doma „jenom zavazí”. Zde uvádíme základní rozměry pro ideální uložení oblečení:

  • pro pověšení oblečení – minimálně 70 cm pod šatní tyčí
  • pro uložení běžného oblečení (trička) – minimální hloubka skříně 45 cm
  • pro uložení objemnějšího oblečení na ramínkách – minimální hloubka skříně 55 cm

Pravidlo č. 3 – výška skříně

Je pravdou, že čím vyšší skříň si pořídíte, tím více úložného prostoru můžete mít. Do horní části skříně obvykle odložíte sezónní oblečení. Víte ale, že nahoru bezpečně a komfortně dosáhnete? Ano, i výška skříně má své řešení. Jen se ujistěte, že vám výška nebude na obtíž, ale k užitku.

Pravidlo č. 4 – pojezdové mechanismy

Vyzkoušejte si uchycení dveří i pojezdové systémy. Jde vám skříň otevírat lehce? A vysouvání šuplíku také? Mělo by. Skříň budete používat dennodenně. Na to nezapomeňte.

Pravidlo č. 5 – stabilita skříně

Pokud víte, že nemáte na milimetr rovnou podlahu, poohlédněte se po skříni, kterou půjde připevnit ke zdi nebo spojit s další skříní. Zabráníte tomu, aby se skříň kývala při každém otevření. Zcela nejstabilnější je dřevo. Šatní skříně z masivu se stabilitou problém mít nebudou. Výhodou skříní z Slovník: (lamina) lLaminoLamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.lamina je jejich lehkost, takže nebude problém s přesouváním a stěhováním.

Pravidlo č. 6 – způsob otevírání

Oblíbenou variantou otevírání jsou posuvné dveře. Šatní skříně s posuvnými dveřmi se hodí do místností, které jsou prostorově menší, kde by dvoukřídlé dveře omezovaly váš pohyb. Pokud máte prostornou ložnici nebo šatnu, volte klasické dveře. Jsou tišší při manipulaci a také si bez omezení můžete otevřít celou skříň dokořán než jen jednu z částí.

Barvy, barvy, barvičky

Zcela jistě je důležité řešit také design, ne jen funkčnost. Dekor šatní skříně ovlivní celkové vyznění místnosti. Třeba skříně v dekoru dub sonoma jsou praktické, protože se dají zkombinovat s jakoukoli barvou. To se nedá říct o černých šatních skříních, které sice působí luxusně, ale jen tak je nenakombinujete. Skříně v dekoru olše mají tmavší odstín, jsou tradiční a ocení je milovníci dřeva. Hodí se do většiny domácností a krásně se vyjímají.

A rada na závěr. Pokud vybíráte skříň do ložnice, volte skříň bez vnějšího zrcadla. Zrcadlo vás může rušit při spánku.

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Posuvné dveře jsou skvělý vynález. Hezky schovají to, co má zůstat sk... Prohlédnout zboží →
Že si chcete do skříně uložit halenky nebo pověsit oblek, to je jasné... Prohlédnout zboží →
Do ložnice patří postel, noční stolek a určitě také skříň. Kde jinde ... Prohlédnout zboží →
Skříně do předsíně či chodby jsou velmi praktické – uložíte do nich v... Prohlédnout zboží →