Údržba světlého nábytku vás nemusí budit ze sna. S naším návodem je to hračka!

Bílý nábytek vypadá velmi elegantně a dokáže rozjasnit a opticky zvětšit každou místnost. Mnoho lidí se však světlému nábytku cíleně vyhýbá, protože mají obavy o jeho údržbu. Poradíme vám praktické tipy a triky, jak pravidelnou údržbu i generální úklid v domácnosti s bílým nábytkem zvládnout s úsměvem na rtech!

Jak čistit světlý nábytek?

Čištění a péče o bílý nábytek má sice svá specifika, ale vcelku se nijak zvlášť neodlišuje od čištění nábytku jakékoliv jiné barvy. Samozřejmě že velmi záleží na kvalitě provedení a na materiálu, ze kterého je nábytek vyrobený.

stolů, židlí, poliček a skříněk či skříní v bílé barvě hrozí, že vlivem vnějších vlivů jako je kouř, UV záření či vlhkost, dojde k jeho zažloutnutí. Jako prevenci, aby ke znehodnocení barvy došlo co nejméně, doporučujeme věnovat nábytku pravidelnou péči a zhruba každého čtvrt roku jej důkladně vyčistit pomocí speciálního přípravku na světlý nábytek.

Při běžném úklidu stačí bílý nábytek v obývacím pokoji, ložnici či dětském pokoji otřít prachovkou nebo utěrkou z mikrovlákna a zbavit jej tak prachu a nečistot. V případě většího úklidu nebo při znečištění můžete použít důkladně vyždímaný hadřík s přípravkem na nádobí či speciální čistič. U matných povrchů, které nejsou náchylné k poškrábání, si na pomoc můžete vzít i kuchyňskou houbičku s drsným povrchem.

Při čištění světlého nábytku se raději vyhněte přílišnému používání vody. Nábytek z Slovník: (lamina) lLaminoLamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů. Lamino je poměrně otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti. Je ideální k výrobě cenově dostupných skříní nebo například obývacích stěn a dalšího nábytku. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.lamina nebo z dýhy vlhkost nasaje a jeho povrch se vlivem tekutiny může začít deformovat. Na to je třeba dát pozor i v případě, že bílý nábytek je součástí vaší koupelny.

Abyste alespoň částečně preventivně předešli usazování prachu, doporučujeme lakovaný nábytek po otření prachu ošetřit antistatickým sprejem na nábytek, který nečistoty odpuzuje a usnadňuje budoucí péči.

Jak postupovat při čištění textilní pohovky?

S údržbou čalouněného nábytku je to o trošku náročnější. Ať už jde o pohovku, čalouněnou sedací soupravu nebo třeba křeslo či čalouněnou židli, je nutné výběr barvy potahu promyslet ještě před jejich zakoupením.

Pokud se ve vaší domácnosti vyskytují malé děti, domácí mazlíčci nebo jste zvyklí na gauči jíst, pak je vcelku na místě zvolit raději sedací nábytek v tmavších barvách. Neznamená to, že na něm skvrny nebudou vznikat, ale rozhodně budou méně nápadné než tomu bude u sněhobílého gauče. kompromisem je pak pořídit na světlou pohovku přehoz, který stačí po znečištění jednoduše hodit do pračky. Pohovka tak zůstane ochráněná před nejhorším a vy se s údržbou tolik nenadřete.

I v případě, že už doma bílou, krémovou či světle šedou textilní pohovku máte nebo si jí plánujete pořídit, nezoufejte. Moderní potahové materiály už jsou poměrně odolné a většina druhů skvrn z nich jde s trochou snahy odstranit beze stopy.

světle modrá pohovka Verona

Při běžném úklidu stačí pohovku přeluxovat vysavačem. Odstraníte tak vlasy, psí či kočičí chlupy, drobečky a prach. V případě, že jsou na pohovce polštáře nebo vyndavací sedáky, můžete je vyklepat. U rozkládacích pohovek s úložným prostorem nezapomeňte jednou za čas vyluxovat i úložné prostory a mezeru pod pohovkou. I sem se prach dostane!

Při důkladnějším čištění skvrn ze světlé pohovky se rozhodně neobejdete bez těchto pomocníků:

  • houbičky nebo hadříku
  • teplé vody
  • přípravku na nádobí (nejlépe klasický Jar)
  • Vanish, HG na čalouněný nábytek či jiné čistidlo na čalounění (u opravdu odolných skvrn)
  • impregnační přípravek

Nejprve nastříkejte na výrazné skvrny Vanish nebo jiný přípravek speciálně určený pro čištění pohovek, lehce zapracujte do textilie a nechte jej chvilku působit. Pro práci s chemickými přípravky si raději vezměte jednorázové rukavice, předejdete tak poškození pokožky na rukou. Po několika minutách přípravek pomocí navlhčené houbičky odstraňte a celou pohovku krouživými pohyby umyjte pomocí houbičky a teplé vody s Jarem. Není potřeba, aby houbička byla zcela mokrá – udržujte jí spíše lehce vlhkou a drhněte za pomoci pěny.

čištění bílého gauče

Jakmile vyčistíte celou pohovku, nechte jí dostatečný čas na proschnutí a když bude zcela suchá, nastříkejte jí impregnačním sprejem určeným pro ošetření textilních sedacích souprav. Díky impregnaci vznikne na potahu tenký neviditelný film, který sedačku ochrání od rozlití tekutin, od mastnosty i od jiných druhů znečištění. Tento nástřik je nutné pravidelně obnovovat, protože běžným používání sedačky dochází k jeho setření.

Pozor! Zcela jiný postup platí pro údržbu kožených sedaček či sedacích souprav z eko kůže. Než se pustíte do čištění, vždy si prostudujte štítek přímo na sedací soupravě a dodržujte výrobcem dané pokyny.

Další tipy na to, jak udržet vaši domácnost čistou a stylovou, se dočtete v magazínu Můj Domov na webu Kasvo.cz!

spacer
Zboží které by vás mohlo zajímat
Požehnáním i prokletím sedací soupravy do U je její velikost. Pohodln... Prohlédnout zboží →
Praktické, pohodlné a použitelné téměř do každého prostoru. Takové js... Prohlédnout zboží →
Jednoduché, skladné, příjemně malé i hodně prostorné umí být rovné se... Prohlédnout zboží →
Pro přespání rodičů v malém bytě nebo pro návštěvy, které se rozhodnou... Prohlédnout zboží →
V každé domácnosti se najde spousta drobností, které se využívají jen... Prohlédnout zboží →
Rohové sedací soupravy zdaleka nemusíte umístit jen do rohu. Mnohé z ... Prohlédnout zboží →
Eko kůže, tedy náhražka pravé kůže vyrobená ze syntetického materiálu... Prohlédnout zboží →
Čalouněné pohovky jsou oblíbené a žádané. Proč? Snoubí v sobě pohodlí... Prohlédnout zboží →